טעימת יינות יקב מאור


מאת : דני רובין


צינה ושירה אבידן נשות יקב אבידן, ארחו בשבת האחרונה את יינני ויינות "יקב מאור" ו-"יקב סומק" שני יקבים אורחים באולם החביות של היקב להפנינג משותף של הטעמה מיינות 3 היקבים כשבאי האירוע, זכו הן לחשיפה ולטעימה מעניינת והן לטעימה בכוסות יין גבוהות ואיכותיות של SCHOTT ZWIESEL המיובאות לארץ ע"י חברת "מגא סחר".

יקב הבוטיק מאור הוקם במושב רמות הנמצא כשני קילומטרים מחופה הצפון מזרחי של הכנרת במערבה של רמת הגולן בשנת 2003 על ידי דני וטל מאור אשר עבד ביקב הביתי והקטן עד שנת 2009. דני מאור, בן מושב רמות. בוגר קורס ייצור יין של החברה לפיתוח הגולן בשנת 2001 ולימודי ביוטכנולוגיה במכללת תל-חי. לקראת בציר 2010 היקב נבנה מחדש באזור התעשייה של קיבוץ עין גב, צמוד למתחם "מרינדו". היין הכי צעיר שנמכר ביקב הוא רוזה מבציר 2007 והיין מהסדרה הגבוהה הסטנדרטי מבציר 2005. היקב מייצר כיום כ- 20,000 בקבוקים בשנה. הזנים הם קברנה סוביניון, סירה, פטיו ורדו, בעבר עבד היקב עם מרלו וקברנה פרנק אך לאחרונה הרבה פחות. זן הטיפוחים של דני מאור הוא זן ענבי הסירה ואלו גם לדבריו היינות הטובים של היקב. בעתיד ישנה כוונה לטעת גראנאש, מורוודרה וקצת זני ענבים לבנים. כל הענבים מגיעים מכרם מאור הנטוע באזור הגידול המרכזי של תל פארס הכרם אקולוגי וכמעט אורגני לחלוטין. זמן היישון הממוצע של יינות היקב נע חלק 12 חודש וחלק 24 חודש. הגיל הממוצע של חביות היקב שרובן של יצרני חביות צרפתיים מוכרים, הוא כ-4- שנים כשאת חלקן רכש דני מראש כחביות משומשות. לדבריו, בעוד יקבים אחרים נוטים להחליף את החביות אחרי מקסימום 3 מחזורי חבית הוא מעדיף אותן משומשות ולבטח את אותם יינות המתיישנים 24 חודש הוא יישן בחביות עץ משומשות בכדי להקטין את השפעת העץ.טווח המחירים של יינות היקב נע בין 75 ₪ ועד ל-150 ₪. יינות מתיישנים עשויים להגיע גם ל-300 ₪.

פגשתי באירוע, בדני מאור ואשתו טל וטעמתי מיינותיהם.

יקב מאור קלאסיק קברנה-מרלו-קברנה פרנק 2007-

כוונת היינן הייתה לעשות יין בעל מכנה משותף רחב ופופולארי שיקלע לקהל רחב וירוץ טוב במסעדות כיין נגיש ושתי מיידי ומאז 2004 סדרת הקלאסיק משקפת ממסך אותו מכנים ביקב " ייחודי לארץ ישראל" אך אופייני לאזור סנט- אמיליון שבבורדו צרפת. היין עשוי ענבי קברנה סוביניון כ- 38%, ענבי קברנה פרנק כ- 38%, וענבי מרלו כל השאר. הענבים מבציר זה הגיעו מכרם כנף בדרום רמת הגולן ומכרם כפר שמאי במורדות הר מירון. יש ביין את "הפינות הקשות" משהו המגיעות מענבי הקברנה פרנק. מצד שני הוא מאוד מרענן עם חמיצות תומכת. ליין בשומת פירותית רעננה עם עפיצות נעימה ונוכחת וטעם מסיים ארוך ופירותי. מחירו 75 ₪.

יקב מאור – קברנה מרלו 2005 –

זו הסדרה הגבוהה של היקב. הענבים מגיעים מכרמים בצפון רמת הגולן מכרמי שעל וקדמת צבי. זהו יין אותו מגדיר אותו דני היינן "מיוחד" הכיוון ברור בסגנון עולם ישן. באף בשומת אינטנסיבית ומרוכזת של פירות שחורים. היין התיישן 24 חודש בחביות ישנות ולאחריהם עוד שנתיים בבקבוקים בטרם הופץ. זהו יין של עולם ישן. "פחות שמח" ויותר מתורבת ואלגנטי. אם קודמו היה יין ל"פרחחים" זהו "יין לאצולה". מה שיפה ביין הזה שהוא מתנהג מאוד שתי ומאוד נגיש מול אחיו הבאים אחריו. מחירו 125 ₪.

יקב מאור- קברנה מרלו 2004 –

זה האח הגדול של קודמו. אך זהו יין המבקש לפחות שעתיים חידרור. היין שטעמתי היה מאופק וסגור אם כי החל לשחרר מצפונותיו ככל שערסלתי את הכוס והשהיתי את היין בכדי שייפתח. מחירו 180 ₪.

יקב מאור - קברנה סוביניון 2003 -

אחת לכמה חודשים, פותח דני היינן בקבוק מבציר 2003 לראות מה קורה עם התפתחות היין. לדבריו היין רחוק משיאו והוא כל פעם מפתיע מחדש. עצם העובדה שהיין הזה הגיע לטעימה באירוע הייתה רצונו של היינן להפגין את יכולת ההתיישנות של יינותיו. היין עשוי מענבי קברנה סוביניון בלבד, רובם מבקעת קדש בגליל העליון ומקצתם מכרם בן זמרה. היין התיישן כשנה בחביות עץ אלון צרפתי ואמריקאי. מהיין יוצרו 3200 בקבוקים, 1000 מתוכם נמכרו למסעדת 'קלואליס' והם נושאים את חתימתו של השף ויקטור גלוגר למעשה, מ-2004 הייתה קלואליס המסעדה הראשונה שבה יקב מאור החל לשווק את יינותיו. מחיר בקבוק 240 ₪ ולעשה מדובר ברכישה של יין ארכיון מתיישן ונדיר.

יקב מאור - סירה 2007 –

טעימה מסקרנת של יין שבוקבק אך טרם יצא אל השוק. זה הבייבי של היינן. לדבריו זה היין הכי טוב שהוא עשה ועושה ביקב. עשוי 100% ענבי סירה משני כרמים הראשון בהר מירון והשני ברמת הגולן. 900 בקבוקים נעשו ממנו והוא יצא למכירה מתי שהוא בעתיד. הוא יעלה כ-150 ₪. לדברי היינן "זה יין הדגל של היקב בה' הידיעה". זהו שוב יין בסגנון עולם ישן של דרום צרפת. באף בשומת של פרי אדום, סיגליות, בפה פרי אדום ורמז קל לציפורן. גוף מלא ומוצק עם רמזים לשוקולד. זהו יין נגיש, עובר מסך, כזה שיעלה חיוך אצל הטועם.

יקב מאור – גבעת אורחה – רוזה 2010 –

כך אומר לי דני היינן : "שואלים אותי. תגיד דני מתי אתה עושה יין לבן? ואני בכלל עדיין אין לי ענבים לבנים. אז החלטתי לעשות משהו ביניים והלכתי על הרוזה. הוא עשוי 100% ענבי קברנה סוביניון מכרם מאור בתל פארס. זהו ניסיון ראשון ביקב לייצר רוזה. מהיין יוצרו 1400 בקבוקים של 500 מל"ל וזאת על שום התפיסה שבקיץ היין עשוי ללכת טוב במסעדות אבל גם במרפסת מול השקיעה ליד גבינה טובה "ככה זוג ארוחת אחר הצהריים בלי לחשוב פעמיים...". היין מגיע ללא קפסולה סביב פקק השעם. צבעו כעין האפרסק בגוון של דג הסלמון והוא קליל ואוורירי. מחירו 50 ₪.יקב מאור מושב רמות/ עין-גב 046733522 - 0546713011

[email protected]
www.maorwinery.com

 

חדשות