יקב כהנוב – אלוהים אמר לשמוח לא להשתגע

מאת : דני רובין


כשהעברתי בבוקר יום שישי האחרון מיסרון לאחד מחבריי עיתונאי היין כי בכוונתי לנסוע ולבקר בבוקר ביקב כהנוב הייתה תשובתו במיסרון כזו : "אוי. הולך להיות לך קשה (-: מסור להם את אהבתי"...

הכתובת פיינברג 4 בגדרה היא כתובת מגוריי משפחת כהנוב, אבל היא לא הכתובת שאליה אתם תדרשו לכוון את הג'י.פי.אס שלכם וטוב תעשו אם תתקשרו למרים כהנוב רעייתו של אבי והיא תכוון אתכם היטב אל פניית העפר ימינה הנמצאת לפני הרמזור הראשון בואכה גדרה או הפנייה הראשונה לדרך העפר שמאלה אחרי הרמזור האחרון ביציאה מגדרה. הדרך אל היקב קלה וברורה ואתם חולפים איך לא, על פני שדות ושורות ארוכות ארוכות של כרמים.

כשהגעתי אל היקב היה ערוך אותה שעה שולחן ארוך מכוסה מפה ועליו גבינות ודג מלוח וסלט ירקות ועגבניות עם בצל וסלט חצילים וזיתים וגם מצות ואני חשבתי שנקלעתי למסיבה אליה לא זומנתי. אך חיש מהר הסתבר לי, כי ככה זה בכל יום שישי מהשעה 10 בבוקר. כך מקדמת משפחת יקב כהנוב את האורחים צפויים או לא.

אם אנסה לפרש או לפרוט לפרוטות מה קיפל בתוכו המשפט "הולך להיות לך קשה" שכתב אליי חברי עיתונאי היין, התשובה טמונה באבי כהנוב היינן.

הוא מחוספס, הוא גס על גבול בדיחות הדעת, הוא חברי, הוא מחבק, הוא עוקץ בחיוך ואומר: אתה "גולם" על כל שגיאה שתפלוט, הוא לוחץ לך את היד בלחיצת מלחציים של עשרות שנות חקלאות ועבודה קשה, הוא מקיש לך על הברך או לוחץ לך בחוזקה על בית החזה עם 2 אצבעות נוקשות ואימתניות כשהוא מבקש להסב את תשומת לבך, אי אפשר שלא להתחבר אליו לשורשיות שלו לצבריות הארץ ישראלית- קוצנית ואין רגע שלא נכנס מישהו נוסף אל היקב מברך אותו לשלום בחיוך חברי ומצטרף אל הקבוצה שכבר בפנים כאילו היה הדבר הכי טבעי שבעולם להרגיש ביקב כמו אצלך בסלון של הבית.

משפחת כהנוב היא דור שלישי למשפחת כורמים. סב המשפחה אליעזר כהנוב, הגיע מאירופה בראשית המאה ועשרים ונטע את כרמו הראשון בגדרה.

כיום, מוכרת משפחת כהנוב מכרמיה לרבים מהיקבים הגדולים בישראל ולא מעט ייננים "עולים לרגל" ליקב בכדי לעמוד מקרוב על איכות הענבים.

לאבי כהנוב אין השכלה ייננית. הוא אומר עם חצי חיוך: "מה שטוב לו ליינן משאטו לאפיט, טוב לו, גם לגולם מגדרה"...הוא גם לא מגדיר עצמו כיינן. הוא אומר אני עושה יין. אני כורם בן כורם. אם תשאלו אותו מתי הוא מחליט שהיין שלו מוכן? הוא משיב: "אני טועם ומחליט לפי המוזה. היין טעים לי אז הוא מוכן".

הוא מוסיף ואומר : "בתעשיית היין בישראל כולה, אני מסיר את כובעי בפני אדם אחד ויחיד והוא ארקדי פפיקיאן. ידענותו וצניעותו והבנתו ביין היא לאין שיעור גדולה יותר מגדולי אלו המתיימרים להציג עצמם כמביני יין".

היקב מייצר שני סדרות של יינות אדומים והם סדרת "בילויים" וסדרת "כהנוב". היקב מייצר גם יין קינוח דמוי פורת מ-4 חביות מבציר 2005. מענבי מרלו. שתיים מהן בוקבקו ו-2- נותרו להמשיך ולהתיישן. השנה שוב עשה היקב 2 חביות של יין דמוי פורת אלא שהפעם על טהרת ענבי הקריניאן והיין הולך לשהות בחביות ולהשתבח ל-5-6-שנים הבאות.אם תשאלו כמה בקבוקים הוא מייצר בשנה? הוא משיב אני לא יודע. כשאני מקשה עליו מאות? אלפים? הוא מהנהן בראשו ואומר אלפים.

אל תזלזלו באיש וגם לא ביקב. הציוד שלו מודרני, החביות כולן או חלקן הגדול חדשות משנת הייצור 2010, המיכלים חדשים ומבריקים והצניעות שלו של יקב בוטיק קטנטן לא עומדת בקנה אחד מול המיכון החדיש והמקום הרחב שלא נחסך כאן.חביות של פטיו ורדו מבציר 2009 של יין שלדעת משפחת כהנוב היה לא ראוי להיות מבוקבק הופך ביקב לאלכוהול בתהליך ארוך וממושך של זיקוק. בהמשך הוא יזכיר לכם גראפה איכותית או קוניאק צרפתי ואם אבי כהנוב יציע לכם "מים מינראליים" תיזהרו זה זה...

בילויים 2008 – יין מהסדרה הנמוכה של היקב עשוי ממסך של ענבי מרלו וענבי פטי ורדו באחוזים לא ברורים המגיעים מהכרמים של כהנוב בגדרה. הפרי בולט לפנים סובב אותו תבלין מחוספס. הסיומת פירותית אף היא. היין התיישן למשך 4-5 חודשים בחביות עץ אלון חדשות. התמורה למחיר בהחלט ראויה. מחירו 50 ₪.כהנוב קברנה סוביניון 2007 – היין עשוי 100% ענבי קברנה סוביניון מהכרמים של כהנוב בגדרה. אהבתי את היין יותר מכל היינות. צבעו אדום בגוון רובי עמוק. באף, בשומת של פירות יער בשלים, גרגירי יער ושזיף כהה. היין עשיר ובעל גוף מלא, הטאנינים רכים, חמיצות נעימה יחד עם מתקתקות קלה. החבית תרמה בשומת הנמצאת ברקע של נגיעות טבק וציפורן. היין התיישן בחביות עץ אלון חדשות 18 חודש. מחירו 90 ₪.

כהנוב מרלו 2007 – היין עשוי 95% ענבי מרלו ו- 5% ענבי פטיו ורדו. מהכרמים של כהנוב בגדרה. צבעו ארגמני עמוק וכהה, באף בשומת של עשבי תיבול, גרגירי יער בשלים רמזים לאניס וצימוקים ברקע אלון ווניל. היין עשיר בטעמי פרי ונעים לשתייה. היין יושן בחביות עץ אלון חדשות 20 חודש. מחירו 90 ₪.

כהנוב פטי ורדו 2008 – היין עשוי 100% ענבי פטי ורדו מהכרמים של כהנוב בגדרה. צבעו עמוק ואופייני לזן כהה נוטה לשחור. באף, בשומת של פרי יער שחור ונגיעות קלות של תיבול ירקרק, בפה, הטעמים בולטים ודחוסים ומרוכזים עם מרקם חזק שמאפיין את הזן. היין יושן 28 חודש בחביות עץ אלון חדשות. מחירו 90 ₪.

כהנוב פורטרט- יין אדום מחוזק בסגנון ווינטאג' (קינוח דמוי פורת) – באף בשומת של שוקולד מריר, פטל שחור, פירות יבשים. היין אינו מתוק במיוחד, מעט בינוני בגוף וחסרה לו לטעמי המעטפת של הצמיגיות והסמיכות או הריכוזיות המתבקשת מיין בסגנון הזה. היין יושן בחביות עץ אלון חדשות כ-5-שנים. מחירו 135 ₪.

יקב כהנוב

פיינברג 4 גדרה

http://www.kahanov.co.il/

טעימות בימי שישי בין 10:00-14:00

להזמנות ובירורים 0523936999

[email protected]


 

חדשות